Nogi do stołu – czym się kierować przy wyborze?

Stół to w naszej kulturze, tuż obok łóżka, najważniejszy mebel w domu. To przy nim spotykamy się z najbliższymi, to tu jemy posiłki, rozmawiamy o ważnych rzeczach i tworzymy prywatne plany podboju świata. Jeśli ma nam długo i dobrze służyć, musi być dopasowany do naszych potrzeb. Dlatego nogi do stołu powinny być solidne.

Rynek meblarski coraz częściej oferuje nam możliwość samodzielnego stworzenia stołu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Możemy wybierać wśród wielu blatów, a dobrze zaprojektowane i wykonane podstawy do blatów pozwolą wykreować niepowtarzalny, własny mebel.

Nogi do stołu – funkcjonalnie i estetycznie

Nogi do stołów muszą być przede wszystkim funkcjonalne i stabilne. Być może istnieją rzeczy bardziej irytujące, niż kiwający się stół, ale jest on na pewno na szczycie listy. Aby uniknąć tego dyskomfortu powinniśmy dobrać odpowiednie nogi do blatów. Zwróćmy uwagę na wielkość płyty i zastanówmy się, czy podstawa do stołu, która urzekła nas swoim wyglądem, spełni nasze oczekiwania i uniesie jego ciężar.

Stół ma przed sobą trudne zadania. Oprócz zapewnienia stabilności i funkcjonalności mebla podstawy do stołów mogą zdobić pomieszczenie i podkreślać jego charakter. Nogi do stołu, czy to pojedyncze – kolumnowe, czy kompletne stelaże oferowane są w kilku wysokościach. Najniższe „kawiarniane” to te, które sprawdzą się w naszych domach przy ławach i stolikach kawowych. Standardowe podstawy do stołów będą dobrym wyborem do jadalni, ale też gdy mają służyć jako nogi do blatów do pracy w domowym biurze czy pracowni. Najwyższe – barowe nogi do stołu sprawdzą się tam gdzie zechcemy wykorzystać wysoki stół do optycznego wydzielenia aneksu kuchennego w niewielkim mieszkaniu, albo gdy po prostu lubimy wyżej pracować.

Nogi do stołu – stylowo i praktycznie

Szeroka oferta wzornicza pozwoli na dopasowanie podstawy do stołów do każdego wnętrza. Żeliwne, stylizowane nogi do stołu doskonale sprawdzą się w ogródku małej kawiarenki, ale równie dobrze będą wyglądały na zadaszonym tarasie czy balkonie secesyjnej kamienicy. Nogi do stołów wykonane z aluminium , dedykowane do wilgotnych pomieszczeń i do wykorzystania na zewnątrz, wpasują się w otoczenie basenu, ale przydadzą się też na festynach organizowanych w przestrzeni publicznej. Podstawa do stołu z talerzową, chromowaną bazą to dobry wybór gdy chcemy podkreślić chłodną surowość wnętrza.

Równie chętnie jak kolumnowa podstawa do stołu są stosowane składane nogi do blatów. Takie rozwiązanie jest bardzo dobrym wyborem gdy projektujemy wyposażenie do pomieszczeń łączących różne funkcje. Wybierając składane nogi do stołów umożliwiamy sobie szybką zmianę aranżacji wnętrza sali konferencyjnej w szkoleniową czy restauracyjną. Składane nogi do stołu znacząco ułatwiają też przechowywanie i transport mebli, a ich prosta i niezawodna konstrukcja nie przysporzy problemu w rozstawieniu ich, gdy będą potrzebne.

Podstawa do stołu w formie stelaża ramowego będzie stabilnym elementem biurka stołu roboczego. Bez względu na to, czy będzie wspierać blat ramą łączącą 4 nogi do blatów czy jedynie przęsłem mocującym podstawę do stołu, zapewni dużą nośność konstrukcji.

Nogi do stołu, bez względu na to, czy posadowione na bazie okrągłej, kwadratowej, gładkiej, schodkowej czy inspirowanej formami organicznymi powinny być wyposażone w stopki poziomujące. Te drobne elementy zapewniają niewielki dystans między podłożem a krawędzią podstawy do stołu, pozwalają na stabilizację mebla i zabezpieczają powierzchnię podłogi przed przypadkowym uszkodzeniem.

Podstawy do stołów są ich niewątpliwie najważniejszym elementem. To od ich jakości zależy trwałość, stabilność i bezpieczeństwo stołów. Stelaż stołu swoją formą może podkreślić charakter wnętrza. Warto skorzystać z możliwości jakie daje rynek i wybrać ten najlepszy.